صفحه اول  اخبار اندیشه آخرین استفتائات آثار فقهی مرجع استخاره تماس با ما درباره ما
مرجع ما پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه http://marjaema.com
مطالب مهم
تبلیغات
اخبار
اوقات شرعی
اخبار حوزه و دانشگاه
» تأکید نماینده مجلس بر اجرای قوانین حوزه زنان
» گزارش تصویری از مراسم عزاداری و سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)
» پیکر آیت الله موسوی اردبیلی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد
» بیانیه حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پی حکم اخیر شیخ الازهر: کشتار غیر مسلمین در هر کجای دنیا شدیداً محکوم است
صفحه اول  >> اندیشه >>
مرجع ما | نه اخلاق ما اخلاق علوی است و نه معنویت ما معنویت علوی / فاضل میبدی
بازدید این صفحه: 6230          تاریخ انتشار: 1392/8/30 ساعت: 09:58:03
نه اخلاق ما اخلاق علوی است و نه معنویت ما معنویت علوی / فاضل میبدی

حجت الاسلام فاضل میبدی در سخنان خود، فرازی از خطبه تاریخی امام حسین(ع) در منا را به کمک خطبه 131 نهج البلاغه تشریح کرد و محور سخنان خود را ویژگی های حکومت اسلامی قرار داد.

موضوع: اخلاقی
نویسنده: حجة الاسلام و المسلمین فاضل میبدی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرجع ما (پایگاه اطلاع رسانی مراجع شیعه) به نقل از شفقنا؛

مراسم سومین شب عزاداری ها و سخنرانی های دهه دوم محرم در بنیاد امید ایرانیان برگزار شد.

حجت الاسلام فاضل میبدی در سخنان خود، فرازی از خطبه تاریخی امام حسین(ع) در منا را به کمک خطبه 131 نهج البلاغه تشریح کرد و محور سخنان خود را ویژگی های حکومت اسلامی قرار داد.

وی پس از شرح مختصری از این خطبه گفت: در بحارالانوار حدیثی از امام صادق(ع) وجود دارد که می فرماید: از شاخصه های حکومت جد ما امیرالمونین ین بود که در شهر کوفه سه چیز را حل کرد: آب و نان و مسکن. این شاخصه ها برای این است که اسلام دین داشتن مملکت آباد است نه دین شعار. به همین دلیل نفرمود شاخصه حکومت آن حضرت این بود که هرکه دزدی کرد دستش را قطع کردند و هرکه زنا کرد سنگسارش کردند و همیشه صدای اذان در مأذنه ها بلند بود.

وی با اشاره به اینکه بدون تعقل نمی توان بهره ای از اسلام برد افزود: رسول خدا می فرماید «المُتَعبِّدُ بِغَیرِ فِقهٍ کالحِمارِ فی الطّاحونِ.» کسی که دین داری کند اما فکر خود را به کار نگیرد مانند الاغی است که دور سنگ آسیاب می چرخد و باز به جای خود باز می گردد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به دو مولفه معیشت و امنیت به عنوان شاخصه های اصلی یک حکومت گفت: آیه 112 سوره مبارکه نحل که می فرماید «و خدا مَثَلی زده است: شهری را که امنیت و آرامش داشت و نیازمندی های آن به فراوانی از همه جا برایش می آمد، پس نعمت های خدا را کفران کردند; در نتیجه، خدا به سزای کارهایی که می کردند، طعم گرسنگی و ترسِ فراگیر را به آنان چشانید». این دو جزا به معناست؟ چرا سلب امنیت و سلب معیشت را آورده است؟ چون این دو اصل و اساس زندگی مردم است.

وی خاطر نشان کرد: اما فقر و عدالت و امنیت چیزی است که هر عصر معنای خودش را دارد و معنای این کلمات را نمی توان از قرآن بدست آورد. کما اینکه اگر صد سال پیش فقیهی حکم می داد که زن حق شرکت در انتخابات را ندارد هیچ کس معترض نمی شد و البته رای عادلانه ای تلقی می شد، اما امروز اگر چنین حرفی گفته شود عین بی عدالتی شمرده می شود. مصادیق عدل و ظلم در جامعه روان و سیال است.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه ادامه داد: به خاطر دارم وقتی یک زن به عنوان سخنگوی وزارت خارجه دولت فعلی انتخاب شد یکی از ائمه جمعه گفت این انتخاب با فلان آیه از سوره زخرف منافات دارد. و یا همین چندی پیش یکی از ائمه جمعه تهران گفت ما مرگ بر امریکا را از قرآن به دست آورده ایم! این کارها بازی با دین است. امام علی(ع) بارها می فرمود با دین خدا بازی نکنید. ایشان در عهدنامه می نالند که «فَإِنَّ هذا الدِّیْنَ قَدْ کَانَ أَسِیْراً فِی أَیْدِی الْأَشْرَارِ یُعْمَلُ فِیْهِ بِالْهَوی وَ تُطْلَبُ بِهِ الدُّنْیَا» یعنی این دین پیش از من اسیر دست کسانی بود که به وسیله آن هوای و هوس دنیوی خود را طلب می کردند. یا در نامه ای به عمرو بن عاص فرمود: دین خود را دنبال کسی حرکت داده ای که گمراهی او آشکار است. و درماجرای جنگ جمل هم می گوید خدایا مشکل ما این است که باید با مسلمانانی بجنگیم که دین را به بازی گرفته اند.

میبدی تاکید کرد: اگر دین با سیاست پیوند بخورد، کار حساس تر و سخت تر خواهد شد و مواظبت از آن هم واجب تر می شود. دو طرف منافعی را به نام دین در خطر می بینند. یکی می گوید مرگ بر امریکا از قرآن در می آید و دیگری می گوید رابطه با امریکا از قرآن در می آید.

وی گفت: نزد خداوند قباحت ظلم از قباحت کفر بیشتر است و به همین خاطر می بینید اقوامی که که خداوند آنها را عذاب داده است درمورد آنها می گوید: و کان اهلها ظالمون. به همین خاطر هم هست که حضرت علی(ع) خدا را شاهد می گیرد که «خدایا، تو مى دانى، که آن کارها که از ما سر زد، نه براى هم چشمى بود و نه رقابت در قدرت و نه خواستیم از این دنیاى ناچیز چیزى افزون به چنگ آوریم. بلکه مى خواستیم نشانه هاى دین تو را که دگرگون شده بود بازگردانیم و بلاد تو را اصلاح کنیم تا بندگان ستمدیده ات در امان مانند و آن حدود که مقرر داشته اى جارى گردد.»

استاد دانشگاه مفید قم وجود عدالت را درجامعه ضروری خواند و افزود: امام(ع) می فرماید چند چیز حکومت ها را از پای در می آورد. یکی تمسک صرف به فروع و ضایع کردن اصل ها و ریشه ها. دوم تقدیم الاراذل و تاخیر الافاضل، یعنی بالادست قرار دادن افراد پست و زیر دست قرار دادن افراد عالم و فرزانه.

فاضل میبدی در انتهای سخنان خود به راهی اشاره کرد که می تواند الگوبرداری از الگوهای دینی را برای ما میسر ساز و تصریح کرد: ما از الگوهای دینی خود در دوبعد فاصله گرفته ایم: معنویت و اخلاق. نه اخلاق ما اخلاق علوی است و نه معنویت ما در عرصه های مختلف زندگی معنویت علوی است. اما برای اینکه بتوانیم از این الگوها بهره بیشتری ببریم باید چه کنیم؟

گفتنی است مراسم عزاداری دهه دوم محرم در بنیاد امید ایرانیان، در پنج شنبه و جمعه شب، با سخنرانی دکتر مسعود ادیب و حجت الاسلام نوراللهیان به کار خود ادامه خواهد داد.

کد خبر: 1392830493
1392/8/30

پر بازدید
1392/7/10: تعلیم و تربیت از دیدگاه استاد شهید مرتضی مطهری
1392/3/20: توصیه های حضرت آیت الله وحید خراسانی به مراقبت بر انس با ثقلین
1392/9/7: عذرخواهی غیر اخلاقی / محمد سروش محلاتی
1392/7/4: اخـلاق کریمـانه در حکمـت دینی شرحی بر دعای مکارم الاخلاق امام سجاد(ع) / بخش اول
1392/7/28: فقه در بستر اخلاق است/ ازدواج سرپرست و فرزندخوانده مخالف صد در صد اخلاق است
آخرین مطالب
1393/6/22: نهضت بازگشت اخلاق به جامعه(2) / محمدعلی ایازی
1393/5/27: شرحی بردعای مکارم الاخلاق (بخش 6) / محمد تقی خلجی
1392/9/16: اخلاق و دین / حجت الاسلام و المسلمين باستانی
1392/9/16: اخلاق کریمانه در حکمت دینی / محمدتقی خلجی
1392/9/7: عذرخواهی غیر اخلاقی / محمد سروش محلاتی
بدون نظر

نام
پست الکترونیکی
وب سایت
متن